Jak przygotować ścianę do malowania?
Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania jest niezwykle istotne, by pożądany efekt prac był dla nas satysfakcjonujący. Do każdej malowanej powierzchni należy podchodzić indywidualnie, jednak jest kilka uniwersalnych kroków, które należy podjąć przed malowaniem.
Na początku, co oczywiste, należy ocenić stan powierzchni, którą chcemy malować. Należy poszukać wszelkich ubytków i skaz, które będzie trzeba uzupełnić i wyrównać. Jeżeli na ścianie znajduje się już powłoka w postaci tapety lub odpadającej i łuszczącej się farby, jej powierzchnie należy bezwzględnie oczyścić. Przygotowanie ścian jest więc bardzo istotnym elementem odświeżania domowego otoczenia.
Nie zawsze jest konieczne usuwanie starej farby, są przypadki w której można śmiało pokryć starą warstwę pomalowanej ściany. Należy jednak zweryfikować, czy faktycznie będzie to możliwe, wystarczy przykleić w kilku miejscach na ścianie taśmę klejącą i energicznym ruchem ją oderwać. Jeżeli na taśmie znajdują się fragmenty powłoki, to znak, że należy usunąć ją z całej ściany. Starej farby możesz się pozbyć dzięki jej zwilżeniu i użyciu skrobaczki lub szpachelki. W trudniejszym przypadkach może być potrzebne zastosowanie papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej - w tych przypadkach należy to robić na sucho.
Kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi na wszelkie dziury i inne ubytki w ścianie, które przeszkodzą w równomiernym rozprowadzeniu farby oraz zwyczajnie brzydko wyglądają. Za pomocą wybranej masy szpachlowej (przygotowanej lub już gotowej) i szpachelki należy wypełnić wszystkie miejsca, przez które powierzchnia nie jest równa. Ostatnim krokiem na tym etapie prac będzie cierpliwe czekanie, aż masa szpachlowa wyschnie.
Gdy ściana została już niemalże przygotowana, należy jeszcze raz przetrzeć ją papierem ściernym w celu wyrównania masy szpachlowej z pozostałą powierzchnią oraz zeszlifowaniu ściany, co pozwoli na przygotowanie powierzchni dobrze przyjmującej kolejną farbę.
Przedostatnim krokiem będzie dokładne odpylenie, odtłuszczenie i oczyszczenie wszystkich ścian, na które będziemy kłaść nową farbę. Powierzchnie świeżo tynkowane powinny być zagruntowane, inne, chłonne i niepokryte niczym wcześniej, przed nałożeniem warstwy finalnej farby należy zagruntować podkładem lub pierwszą (dodatkową) warstwą produktu. Ścian nie gruntujemy w przypadku, gdy zostaje na niej stara warstwa farby, ponieważ jej powierzchnia może stać się śliska i utrudniać równomierne krycie.  Do najlepszego efektu cieszącego oko najbardziej wymagających, polecamy Farbę Valspar Premium Ściany i Sufity, do malowania wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Nie należy jej używać w warunkach podwyższonej wilgotności, zalecamy również nakładać ją na powierzchnie o temp. wyższych niż 10°C. Do ścian najbardziej narażonych na uszkodzenia i plamy możesz również zastosować Valspar Ultimate Ściany & Sufity, o doskonałej trwałości powłoki i idealnym krycie powierzchni. Ta wyjątkowa farba o głębokim, matowym wykończeniu cechuje się wyjątkową wytrzymałością, najwyższą odpornością na szorowanie i powstawanie plam. Dodatkowo zawiera istotną, zapewniająca bezpieczeństwo formułę Life-Kind.